CHYTRÁ VOLBA PRO VYTÁPĚNÍ

Rodinný dům s výpočtovou ztrátu okolo 8,3 kW
vytápěný kondenzačním kotlem Intergas HRE

Generační výměna kotle v rodinném domě

Pan Tomáš Žanda provozoval ve svém jednopodlažním rodinném domě typu bungalov se 120 m2 obytné plochy v blízkosti Pardubic od roku 1998 plynový turbo kotel e.l.m. leblanc s výkonem 24 kW, který byl pro přípravu teplé vody vybaven 50litrovým zásobníkem. Rodinný dům má výpočtovou ztrátu okolo 8,3 kW. Výkon kotle pro vytápění byl regulován termostatem v referenční obytné místnosti s týdenním programem.

 

„Jako technicky založený typ člověka jsem provoz kotle sledoval a dokázal jsem si poradit i s technickými zásahy, které nevyžadovaly zvláštní odbornou specializaci. Topná sezóna 2015/2016 se pro kotel stala poslední, neboť bylo zřejmé, že se bez zásadní a finančně nákladné výměny některých dílů neobejde. Stál jsem před rozhodnutím, zda zvolit některý z tehdy ještě dostupných turbo kotlů nebo kotel kondenzační.”

 

 

Ten, kdo se uvědoměle rozhoduje o nákupu výrobku, od kterého očekává životnost přesahující deset let, si nevybírá jen značku nebo typ výrobku. Na rozhodnutí má vliv úroveň dodavatele, servisní síť, úroveň poradenství. Pan Tomáš Žanda výběr předchozího kotle konzultoval u odborného velkoobchodu MARO v Pardubicích, a tak vzhledem ke spokojenosti s předchozím kotlem na velkoobchod MARO obrátil i tentokrát.

 

„Velkoobchod MARO nabízí více typů kotlů od různých výrobců, takže k porovnání bylo více variant, aniž by některá z nich měla preferenci. Konečné rozhodnutí padlo ve prospěch kotle Intergas. Tento kotel je v cenově nižší hladině, a tak jsem zprvu očekával nižší technické vlastnosti. Svůj úvodní názor jsem si však záhy opravil při konzultacích. Jediné, kde jsem si nebyl zcela jist, byla dostatečná kapacita teplé vody. Přece jen, 18 let jsme měli kotel se zásobníkem.

 

Výkon 24 kW pro průtokovou přípravu teplé vody je dostatečný pro jeden výtok, pro běžný byt. Vzhledem k našemu úspornému chování a skutečnosti, že v domě nyní již trvale žijeme jen tři, jsem riziko krátkodobého nedostatku teplé vody přijal. V záloze zůstala pochopitelně varianta pozdějšího doplnění kotle o zásobník, i když toto dodatečné řešení by bylo zbytečně drahé. Jinou variantu, a to instalovat kotel s větším výkonem pro přípravu teplé vody, jsem zamítl.

 

V současnosti, kdy máme s kotlem Intergas více než roční zkušenosti, mohu říci, že se v našich podmínkách plně osvědčuje. Až na malé výjimky, které jsme se naučili řešit, například že není možné se současně sprchovat a při tom plně otevřít výtok teplé vody v kuchyni, aniž by došlo k poklesu teploty ve sprše, nemáme problémy. Máme zapnutou funkci komfortního ohřevu vody, která zajišťuje předehřátí výměnku kotle, a tak je dodávka teplé vody velmi rychlá.“

 

 

 

 

Generační výměna kotle není jen příležitostí ke zvýšení účinnosti využití zemního plynu, ale i ke zlepšení využití prostoru v domě, bytě.

 

Vedle technických vlastností, mne zaujal minimální rozměr kotle a velká úspora prostoru po předchozím kotli, když navíc odpadl zásobník teplé vody. Nazývat prostor s jedním kotlem Intergas kotelnou je v podstatě nesmysl.“

„Z pohledu kondenzační techniky, vytápění, přípravy teplé vody, jsem zvolil jednoduché řešení a věřím, že v jednoduchosti je nejen krása, ale i minimum možností k poruše.

 

Že mohu být s kotlem spokojen, svědčí údaje z faktury za zemní plyn. Pochopitelně, pro přesnost by měly být zohledněny odlišné klimatické podmínky jednotlivých zúčtovacích období, ale pokles celoroční spotřeby zemního plynu při stejném užívání rodinného domu třemi osobami po přechodu na kondenzační kotel Intergas, z cca 17 MW na 14,5 MW, mně za ty investované peníze plně uspokojuje.”

 

 

Čím je dána spokojenost zákazníka?

Jde o poměrně složitou vazbu mezi mnoha kritérii. Cena, kvalita, osobní vztah, ochota, vazba mezi představou a skutečností atp. U kotle k tomu zcela jistě patří spokojenost s fakturou za odebraný zemní plyn.

 

Obr. Výřez z faktury za dodávku zemního plynu potvrzuje pokles jeho spotřeby při přechodu z nekondenzačního na kondenzační kotel i v případě, že nejsou plně využity všechny schopnosti kotle.

Zdroj: TZBinfo

Kompletní článek o generační výměně kotle v rodinném domě čtěte zde.